Ewa Leszczyńska

Święta zwyczajna rodzina

refleksa na Niedzielę Świętej Rodziny

Dodano: 26 grudzień 2015 r.

Jezus również narodził się i żył w rodzinie z Józefem i Maryją. Choć jest to dla nas trudne do wyobrażenia, że byli zwykłą rodziną, musimy sobie uświadomić, iż oni też zmagali się z codziennymi problemami. 

fot. RebeccaVC1/ Flickr.com

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie. Lecz On im odpowiedział: Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca? Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te wspomnienia w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. (Łk 2,41-52)

Dzisiejszy rozkrzyczany świat, nakręcany dodatkowo przez media, zgubił gdzieś podstawowe wartości ważne dla człowieka. Wolna miłość, przelotne związki, przesadna mobilność, pracoholizm niemal do obłędu przyczyniają się do zapominania, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Czytania w dniu święta Świętej Rodziny zwracają szczególną uwagę na to, iż priorytetem w naszym życiu nie powinny być rzeczy materialne lub wysokie stanowiska w pracy, lecz relacje z innymi ludźmi. Ten dzień ukazuje nam, że podstawą do osiągnięcia w życiu szczęścia jest obdarowywanie miłością i dzielenie się czasem ze swoimi najbliższymi.

Wzór prawidłowych relacji rodzinnych możemy dostrzec w Księdze Syracha. Pierwsze czytanie poucza, jakie postawy powinniśmy przyjmować wobec bliskich. Żony powinny być oddane swoim mężom, a dzieci posłuszne rodzicom. Ta podstawowa jednostka społeczna, jaką jest rodzina, to niezastąpiona komórka pierwotnej miłości dla każdego chrześcijanina. Każdy może czuć się swobodnie, wiedząc, że ludzie, którzy go otaczają, nigdy go nie odrzucą i nie wyśmieją, nawet za okropne zachowanie. Wspólnoty, które tworzą ludzie na całym świecie, nie tylko umożliwiają przetrwanie gatunku ludzkiego, lecz pokazują nam też, że człowiek został stworzony, aby żyć we wspólnocie z innymi oraz Bogiem.

Gdy przeczytamy czytania, które na ten dzień daje nam Kościół, zapewne uświadomimy sobie, że Bóg świetnie ukazał nam tę prawdę, sprawiając w swym zamyśle, że Jezus również narodził się i żył w rodzinie z Józefem i Maryją. Choć jest to dla nas trudne do wyobrażenia, że byli zwykłą rodziną, musimy sobie uświadomić, iż oni też zmagali się z codziennymi problemami. Wychowanie w kochającym otoczeniu, pełnym życzliwości i serdeczności, pozwala młodemu człowiekowi ukształtować w pełni swoją osobowość. Można to dostrzec na przykładzie Jezusa, który został wychowany w świętej rodzinie. Dzięki temu, że codziennie jego rodzice dawali mu miłość, potrafił dzielić się nią z innymi ludźmi. Wzorce postępowania, które przejął od swych rodziców, wykorzystywał w relacjach z tymi, do których został później posłany.

Większość reakcji na różne sytuacje zależą od tego, jakie postawy wynosimy z domu. Powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na to, jaki przykład dajemy w naszych rodzinach. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, jaki wpływ ma ich słowo i czyny na potomstwo. Spróbujmy sobie wyobrazić, jak Maryja i Józef w Ewangelii wg św. Łukasza czuli się w tak nierealnej sytuacji. Uważamy, że jeśli byli oni rodzicami Syna Bożego, to ich życie było o wiele łatwiejsze. Większość z nas zapomina o fakcie, że po radosnych narodzinach Zbawiciela, Święta Rodzina musiała uciekać przed bezwzględnymi żołnierzami Heroda. Pamiętajmy, że życie nawet tych świętych nigdy nie było takie kolorowe, zawsze zmagali się z problemami, mieli mnóstwo kłopotów lecz te wydarzenia jeszcze bardziej ich umacniały.

Dzisiaj szczególnie potrzebujemy przebudzenia. Współczesny świat chce nas uśpić, by móc nami manipulować. Na każdym kroku doświadczamy czynników, które prowadzą do otępienia, nieświadomości. Ponadto wielu z nas prowadzi życie zabiegane. Terminy, zadania do wykonania, nieustanny pośpiech powoduje, że brakuje czasu na refleksję, chwilę ciszy, spojrzenie w głąb swej duszy. Zajmujemy się wówczas tysiącem rzeczy, ale nie potrafimy skupić się na własnym wnętrzu. W tym dniu postarajmy się dostrzec właściwe wartości i spróbujmy coś zmienić na lepsze w naszych relacjach z bliskimi.

***
Tekst powstał we współpracy z Liceum Salezjańskim w Łodzi.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Powieść dla wszystkich tych, którzy nie stracili jeszcze wiary w uzdrawiającą moc miłości...

7,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

opowiadania dla ducha

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł