DoriS ISO

W ręce człowieka

Refleksja na uroczystość świętych Piotra i Pawła

Dodano: 29 czerwiec 2019 r.

W dzisiejszej Ewangelii zadziwiasz mnie, Jezu, że w ręce człowieka składasz moc odpuszczania grzechów. Władzę, która przynależy tylko Bogu.

Przez karty Ewangelii, Jezu, ponownie zadajesz mi pytanie: Kim jesteś dla mnie? Pytanie na każdy dzień mojego życia. Pytanie fundamentalne, tak jak inne Twoje pytanie: Czy kochasz mnie? (zob. J 21,15a.16a.17a). I potrzeba mi szczerze w sercu odpowiadać na te pytania w dialogu z Tobą, żywym i działającym Bogiem. Jest też inne ważne pytanie: Kim jestem?

W dzisiejszej Ewangelii zadziwiasz mnie, Jezu, że w ręce człowieka składasz moc odpuszczania grzechów. Władzę, która przynależy tylko Bogu. Tak bardzo wierzysz w człowieka, w Twoje dzieci, z którego każde kochasz w jedyny i niepowtarzalny sposób. I składasz obietnicę, że na kruchym stworzeniu, jakim jest człowiek, na Piotrze, zbudujesz swój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. Kościół i moc jednania, moc przebaczania – Twoje dary.
W osobach Piotra i Pawła widzę różnych członków Kościoła, a jednak działających w jedności, bo patrzących w tym samym kierunku, w Twoim kierunku, Chryste, i działających w tym samym duchu. Dzisiejsze czytania pokazują, jak realizowała się w ich życiu Twoja obietnica, że zło nie będzie miało nad nimi władzy. Z więzienia uwalniasz Piotra. Wspomagasz swą łaską Pawła, gdy sądzony jest przez ludzki trybunał. Nie obiecujesz łatwego życia. Takie nie istnieje. Ale obiecujesz swoją obecność, że będziesz mnie umacniał w drodze i że dojdę bezpiecznie do celu swej wędrówki – do Twojego królestwa. Jak pisze św. Paweł: „Pan wyrwie mnie z każdej zasadzki i doprowadzi bezpiecznie do swojego królestwa niebieskiego. Jemu chwała na wieki wieków. Amen” (2 Tm 4,18). Ode mnie jednak zależy, czy podejmę drogę za Panem i czy przyjmę Jego dar: dar wiary i miłości, dar zbawienia. Obym na końcu mojej wędrówki mogła powiedzieć, jak św. Paweł: „Stoczyłem piękną walkę. Bieg ukończyłem. Wiary ustrzegłem.” (2 Tm 4,7). I czy jak św. Paweł umiłowałam Twoje przyjście? I czy umiłowanie Twojego przyjścia nie może być także rozumiane jako przychodzenie Ciebie nie tylko w czasie ostatecznym dla mnie czy dla świata, ale też w drugim człowieku, podczas mojego ziemskiego pielgrzymowania? Czy nie może być rozumiane także jako przychodzenie Ciebie w Twoim Kościele? I choć to tylko kapłani mają powierzoną im przez Chrystusa władzę jednania z Bogiem w sakramencie pojednania, to w moje ręce, choć w inny sposób, składasz posługę jednania, jednania w ludzkiej wspólnocie, w której mnie stawiasz przez przebaczanie win innym i sobie. Czy przebaczam sobie to, co złego uczyniłam? Czy przebaczam tym, którzy w czymś zawinili wobec mnie? Nieraz to trudne, niekiedy bardzo trudne, ale zawsze mogę prosić o tę wielką łaskę, która wypływa z Twojego miłosierdzia i z mocy Twojego przebaczenia win moich i moich bliźnich. I dostrzegania w sobie i w moich bliźnich Twoich umiłowanych dzieci.

Kościół – moja Matka. Kościół, który zbudowałeś. Kościół, który jest wspólnotą grzeszników, ale jest święty przez Twoją świętą obecność w Nim. Nieraz ma on oblicze chwalebne. Niekiedy zaś oblicze poranione. Wtedy jednak moim powołaniem, odpowiedzią na Twoje wezwanie do miłości, jest ukochanie tego Kościoła jeszcze bardziej. I otarcie krwi z jego oblicza, tak jak św. Weronika ocierała Twoją twarz na drodze krzyżowej, by przez twarz skazanego człowieka ukazało się Twoje święte oblicze. Grzech czy słabość innych członków Kościoła wzbudza współczucie jako wyraz miłości, a jak miłości to i odpowiedzialności. Jaka jest moja odpowiedź? Czy do członków Kościoła – świeckich czy duchownych – podchodzę z miłością, czy z roszczeniami, oczekiwaniami i żądaniami? Czy w moim sercu jest wdzięczność za Kościół? Czy kocham Kościół i jak to się przejawia? Jeśli w odpowiedzi na te pytania widzę moje braki, słabość czy grzech, to co mogę uczynić, by to zmienić? Dzisiaj. Wystarczy „dziś”. I wystarczy by to „dziś” ponawiać każdego dnia. Czy widząc zdarzenia dnia, zadaję sobie pytanie, co mogę zrobić dla Kościoła – Kościoła wyrażonego w twarzy drugiego człowieka, obok mnie, w mojej rodzinie, w środowisku pracy, w parafii, w diecezji, we wspólnocie. Czy modlę się za członków Kościoła: osoby świeckie, świeckie konsekrowane, za księży i osoby zakonne? I niekoniecznie chodzi o wielkie dzieła modlitewne czy wielkie postanowienia, choć jeśli do tego Bóg powołuje, to tak. Ale może bardziej o takie drobne czyny, gesty wypływające z serca, może nawet lekko przynaglonego. I takie, które są odpowiedzią na konkretne zdarzenia w danym momencie. Potrzeba mi uczyć moje serce kochać. A najlepiej nauczy się ono kochać w szkole miłości Chrystusa, który jest Miłością. A tylko Miłość zbawia świat, jak mówił św. Alojzy Orione. I czy nie to właśnie pokazuje Ewangelia? A jeśli moje serce bardzo spragnione jest miłości, to czy nie jest tak, że miłość zdobywa się nie gniewem, nie roszczeniami, nie żądaniami, ale miłością właśnie?

Maryjo, Matko pięknej Miłości, módl się za nami. Święci Piotrze i Pawle, módlcie się za nami i uczcie kochać Boga. Żeby uczyć się od nich, to może warto usiąść co jakiś czas, regularnie, choćby na kwadrans, i porozmyślać nad życiem św. Piotra czy św. Pawła, zapisanego na kartach Ewangelii czy Dziejów Apostolskich. Może warto wczytać się w listy św. Pawła. Poczytać, pomyśleć, starać się zgłębić sercem. Zobaczyć ich przeżywanie wiary, by uczyć się od nich miłości do Boga, zaufania Bogu, dzielenia się Bogiem z innymi. Oni nie od razu stali się świętymi i mieli swoje słabości, grzechy, a jednak osiągnęli wieniec sprawiedliwości. I czy nie jest to też umocnienie dla mnie, że pomimo moich grzechów, słabości i ograniczeń i ja mogę zostać świętą. I mogę dzielić się tą miłością, która przez Boga jest rozlana w moim sercu. A im bardziej będę się nią dzielić, tym więcej będzie jej we mnie. I nie potrzeba się lękać. Bo Bóg niczego nie zabiera. A kiedy coś tracę ze względu na Niego, to On wynagradza po stokroć.

Na koniec proponuję, byś pomodlił / pomodliła się dziś słowami Psalmu 34. Niech Jego słowo zamieszka w Twoim sercu… I niech Jego Święty Duch prowadzi Cię i umacnia. Amen.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

W książce "Bohaterska Piątka", którą ponownie oddajemy w ręce czytelników, ks. Leon...

19,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł