Basia Czukiewska

Zaproszeni

refleksja na 28. niedzielę zwykłą roku A

Dodano: 11 październik 2014 r.

To już kolejny raz… Nikt nie przyszedł… byłam tylko ja i kapłan… A przecież cały szpital obklejony jest informacjami o Mszy Świętej. Na każdym rogu wisi kartka, a strzałki wskazują drogę do kaplicy. Nie sposób nie zauważyć zaproszenia, które jest skierowane do wszystkich – chorych i zdrowych, lekarzy, pielęgniarek, pracowników, pacjentów, rodzin odwiedzających najbliższych, cierpiących, bezdomnych – wszystkich, bez wyjątku. Dlaczego nikt nie przyszedł? Dlaczego ludzie tak obojętnie przechodzą obok zaproszenia na wspaniałą ucztę?

fot. Luigi Crespo/Flickr.com

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: „Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę”. Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa; a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy ich, pozabijali. Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić.

Wtedy rzekł swoim sługom: „Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie”. Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami. Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nie ubranego w strój weselny. Rzekł do niego „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?”. Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: „Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych. (Mt 22, 1-14)

Wciąż tylko słyszę: Dziś nie mam czasu. Wczoraj byłam zmęczona. Jeszcze innym razem miałam problemy w domu, dopadła mnie depresja, frustracja. Miałam ważniejsze plany na wieczór – zakupy w galeriach handlowych, spotkanie ze znajomymi, kino, fitness, spa, spacer z chłopakiem, choroba, ból brzucha… Zawsze coś… Ale czy to nie nasze wymówki, aby tylko nie poświęcić Bogu przynajmniej pół godziny w ciągu dnia na spotkanie z Nim w Eucharystii? Zaproszenie Jezusa na ucztę jest aktualne każdego dnia! Permanentne! Bo Bóg codziennie na nas czeka, bez względu na wszystko. On jest Bogiem łagodnym, cierpliwym i miłosiernym. On pragnie zbawienia wszystkich ludzi. Każdy jest zaproszony i wpisany na listę gości. Jezus nie potępia nikogo, czeka z otwartymi ramionami. Ale, aby w pełni uczestniczyć w przyjęciu, nie wystarczy być ochrzczonym, przystąpić do I Komunii Świętej, przyjąć Bierzmowanie i deklarować, że się wierzy, że się jest chrześcijaninem. Słowa muszą mieć poparcie w czynach. Nie można zadowalać się jedynie figurowaniem na „liście zaproszonych” – trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje i się zdeklarować, odpowiedzieć na to zaproszenie i to w sposób całkowity. Albo mówię TAK – i zgadzam się na to, aby żyć w prawdzie i miłości, zachowuję przykazania i wypełniam wolę Pana, służąc innym, zapominając o sobie i dążąc do zjednoczenia z Bogiem już tu na Ziemi, albo nie przyjmuję zaproszenia, a tym samym nie deklaruję się na coś, czego nie jestem w stanie poprzeć swoim zachowaniem.

Najgorzej, jeśli mówię „tak”, a w gruncie rzeczy nie przygotowuję się należycie na spotkanie i w ostatniej chwili zmieniam zdanie, nie chcę świętować razem z innymi, nie cieszę się z uczty i z przynależności do wspólnoty, uciekam, szukam usprawiedliwienia, żyję w nieprawdzie, zakłamaniu, fałszu, ułudzie, a przy tym zaniedbuję sakramenty święte, stale świadomie popełniam grzechy i nie przystępuję do spowiedzi. Wówczas nie jestem godna przystąpić do uczty i świętować z innymi, gdyż staję się zgorszeniem. Nie jestem gotowa, by pójść za Tym – który jest Drogą, Prawdą i Życiem. A skoro to nie ten czas – Jezus odsyła mnie i napomina do zamiany sposobu myślenia i zastanowienia się nad własnym postępowaniem. Nie można bowiem trwonić i marnować czasu, żyć w ułudzie i czekać na ostatnią chwilę, że może zdążę się przygotować. Człowiek powinien być zorganizowany, mieć poukładane zarówno życie zewnętrzne, jak i wewnętrzne i zawsze być gotowym, by godnie iść na ucztę, przyodziany w czystą szatę łaski – by w ten sposób dążyć do własnej świętości, a tym samym być świadectwem dla innych.

Uczestnictwo we Mszy św. za każdym razem stanowi dla nas okazję do przemiany, do wydania dobrych owoców. Każda Eucharystia to szczególne spotkanie z Chrystusem, Uczta Królewska, na którą zaprasza nas sam Bóg. Co więcej, przeżywanie każdej Eucharystii w pełni jest wspaniałym przygotowaniem do uczestnictwa w Uczcie Niebieskiej i drogą do osiągnięcia zbawienia. Nasze dobre uczynki, życie sakramentalne, modlitwa i życie w obecności Boga składa się na nasz strój weselny, bez którego nie będzie nam dane uczestniczyć w wiecznej radości naszego Pana. Bo choć wielu jest do tego powołanych, to jednak na powołaniu sprawa się nie kończy... trzeba jeszcze na to Boże powołanie odpowiedzieć – całym swoim życiem i zaangażowaniem. Jeśli zatem chcemy i tym samym pragniemy uczestniczyć w uczcie bądźmy czujni, aby w każdym czasie odpowiedzieć na wezwanie Pana i Jego zaproszenie. Bo jak mówi dzisiejsza Ewangelia „wielu jest powołanych, lecz mało wybranych”.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł