Znaki zapisane w imieniu

Dodano: 9 wrzesień 2016 r.

Czy zastanawiałeś/-aś się, kiedyś, jakie jest twoje imię? Z jakiego języka się wywodzi? Jakie jest jego znaczenie? Czy lubisz je? Czy zaprzyjaźniłeś/-aś się ze swoim świętym patronem albo przynajmniej znasz jego historię?

fot. candlescents CC/ Flickr.com

Był taki czas, że fascynowały mnie imiona biblijne. W kulturze żydowskiej nadanie dziecku imienia stanowiło niemalże rytuał, bo przecież nomen est omen – imię jest znakiem. Nie mogło być ono zatem przypadkowe. W czasach biblijnych rodzice na pewno nie kierowali się modą czy popularnością imienia, lecz wybierali takie, które odnosiło się do Boga lub nadawało kierunek życiu dziecka. W tym miejscu przypomina mi się scena z życia Jakuba i Racheli, bohaterów Księgi Rodzaju. Gdy Rachela urodziła najmłodszego syna, nadała mu imię Benoni, co znaczy ‘syn mojej boleści’, gdyż w czasie porodu towarzyszyły jej silne bóle. Jak tylko Jakub dowiedział się o tym, od razu zmienił dziecku imię na Beniamin – ‘syn prawicy’. Nie mam wątpliwości, że ojciec postąpił właściwie.

Historia ta zainspirowała mnie do tego, by przyjrzeć się znaczeniu imion postaci, o których czytałam nieraz w Piśmie Świętym. Już po paru medytacjach mogłam potwierdzić, że rzeczywiście imię jest znakiem.

Oto dwa przykłady.

Maria Magdalena – wspaniała wieża ryb

Maria znaczy być piękną, wspaniałą. Magdalena wywodzi się od nazwy galilejskiej miejscowości Magdala, co się tłumaczy wieża ryb. Jezus, gdy pierwszy raz ujrzał Magdalenę, wiedział, że to ona za kilka lat jako jedna z niewielu przyjdzie do grobu. Wiedział, że będzie tubą, za pomocą której apostołowie usłyszą o zmartwychwstaniu. Nie patrzył na nią jak na wielką grzesznicę, lecz jak na piękną, wspaniałą kobietę, którą w głębi duszy niewątpliwie była. Świadczy o tym przede wszystkim fakt, iż wystarczyło jedno spojrzenie w oczy, by została uzdrowiona. Magdalenę momentalnie ogarnęła przebijająca się do każdej komórki jej ciała miłość – poczuła się kochana i nareszcie wolna. Jezus wyrzucił z niej wszystkie demony. Od dnia pierwszego spotkania stałą się służebnicą, uczennicą, tą, która kocha i jest wierna ponad wszystko. Wędrowała za Nim krok w krok, wspierała Go finansowo. Była widocznym przykładem, jak wielkie rzeczy może uczynić Bóg, gdy mu się na to pozwoli. Nawet na Golgotę za Nim poszła.

Po śmierci swojego Mistrza Magdalena chciała zatroszczyć się także o Jego ciało. Gdy zobaczyła pusty grób, była przerażona; czuła, jakby ktoś wbił jej nóż w serce. Nie dosyć, że musiała patrzeć na katowanie i śmierć swojego Miłego, to jeszcze odebrano jej możliwość pożegnania Jego ciała. Co myślałeś, Jezu, patrząc z boku na Magdalenę¬? Jakie uczucia Cię ogarnęły? Mnie towarzyszyłoby zapewne współczucie, miałabym ochotę przytulić ją i pocieszyć. W końcu ukazałeś się jej, a ona rozpoznała cię nie rozumem, lecz sercem, bo tak bardzo ukochała. Jej wierność została wynagrodzona.

Magdalena, w zamian za swoją miłość, jako pierwsza otrzymała misję apostolską: „idź i głoś”. To ona została wezwana do przekazania Piotrowi, gdzie szukać Pana. Ta, która kiedyś była na dnie, miała pójść do Piotra, który po zdradzie utknął na dnie i powiedzieć mu „Piotrek, wracaj, jest robota, bo On zmartwychwstał”. Ruiny pozostawione przez grzeszne życie Marii, dzięki jednemu spojrzeniu Jezusa przemieniły się w Magdalę – wspaniałą wieżę pośród ryb. Widoczny znak dla chrześcijan, którzy przecież w pierwszych wiekach chrześcijaństwa poznawali się po znaku ryby.

Dobry łotr Dyzma – narodzony o zachodzie

Dyzma znaczy narodzony o zachodzie. Tradycyjnie nazywamy go dobrym łotrem. Za swoje niecne występki zawisł na krzyżu na Golgocie. Dyzma umarł o zachodzie, kiedy w świątyni trwały już modlitwy wieczorne. Zanim jednak wydał ostatnie tchnienie, zdążył jeszcze przeprowadzić spektakularną akcję. Zamiast biadolić nad swoim losem, łotr okazał się miłosierny. Uratowało go współczucie, jakie odczuwał w stosunku do Jezusa. Sam będąc w niedoli, okazał serce Temu, który na nią nie zasłużył. W zamian otrzymał niebo. W godzinie swojej śmierci narodził się na nowo, a działo się to właśnie o zachodzie.

Dyzma był zawodowym złodziejem i to do samego końca. Nawet wisząc na krzyżu, kradł. Ukradł miłość Jezusa, ukradł skrawek nieba. Nie – ukradł całe niebo. Wszedł tam jako pierwszy święty. Jezus potwierdził w ten sposób swoje słowa, że ostatni będą pierwszymi. Dyzma wisiał po prawicy Boga, Gestas, zły łotr – po lewej stronie. Gestas na krzyżu nie robił nic innego, jak tylko żądał. Dyzma – prosił, bo wiedział, że w obliczu niewinności Jezusa nie zasługuje nawet na umieranie w ten sam sposób, co On. Gestas mógł zrobić to samo, ale wolał wylać całą swoją żółć i frustrację.

Historia dobrego łotra jest jaskrawym przykładem tego, że nigdy nie jest za późno, by narodzić się na nowo. Bóg do końca mojego życia będzie czekał na mój powrót do Niego, na rzucenie mu się w ramiona jak małe, bezbronne dziecko. Dyzma zaryzykował w ostatniej chwili i żyje na wieki.

W przyjaźni z patronem

Czy zastanawiałeś/-aś się, kiedyś, jakie jest twoje imię? Z jakiego języka się wywodzi? Jakie jest jego znaczenie? Czy lubisz je? Czy zaprzyjaźniłeś/-aś się ze swoim świętym patronem albo przynajmniej znasz jego historię?

Sylwia znaczy leśna, dzika. Kojarzy mi się to przede wszystkim z wolnością, której tak często mi jednak brakuje w różnych sytuacjach. Moją patronką jest święta Sylwia, Rzymianka z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Żona i matka. Dziś powiedzielibyśmy – kura domowa. Prowadziła normalne, wydawałoby się monotonne życie, nie dokonała niczego spektakularnego. Dla mnie była ona przede wszystkim kapłanką życia domowego, ponieważ dbała o to, by w rodzinie panowała atmosfera życzliwości, wzajemnej miłości i świętości. W takich warunkach wzrastał jej syn, późniejszy wielki święty – papież Grzegorz Wielki. Czego mogę się od niej nauczyć? Przede wszystkim tego, nawet to, co jest małe, zwykłe, a czasem także monotonne, może dać szczęście i wydać ogromne owoce. Potrzeba jednak ogromnej pokory, by umieć to przyjąć.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł