Marysia i Marek

Czy nasze oczekiwania co do drugiej połówki mogą zablokować szanse jej poznania?

Dodano: 28 wrzesień 2016 r.

Czy możliwe jest trzymanie się jasno sprecyzowanych oczekiwań i znalezienie swojego księcia z bajki, nie rezygnując przy tym ze swoim nadziei na znalezienie partnera/ki wprost na swoją miarę?

fot. dmagarityjr CC/ Flickr.com

Dzisiaj chciałbym zastanowić się nad pewną koncepcją, mianowicie tego, czy nasze oczekiwania co do partnera są nam w stanie zablokować możliwość szczęśliwego związku. Często pytając ludzi, jakiego chcieliby mieć chłopaka lub dziewczynę w przyszłości, słyszę bardzo dużo cech, które są jasno sprecyzowane. Lubię wtedy ironicznie zapytać, co jeśli w tym małym miejscu nie będzie taki/a jak byś sobie tego wymarzył/a. Wtedy często pojawia się odpowiedź niechęci co do takiego związku. Czy możliwe jest trzymanie się jasno sprecyzowanych oczekiwań i znalezienie swojego księcia z bajki, nie rezygnując przy tym ze swoim nadziei na znalezienie partnera/ki wprost na swoją miarę? Ciekawe i dające dużo do myślenia jest według mnie powiedzenie Jacka Pulikowskiego odnośnie żony, że każda kolejna ma wady swoje plus wady tej poprzedniej. W oparciu o książkę Ty Tashiro Związkologia oraz swoich przemyśleń chciałbym przypatrzeć się tematowi oczekiwań względem przyszłej drugiej połówki.

Mamy tylko 3 życzenia czyli o tym, jak znaleźć księcia z bajki

Od zawsze marzyłaś o Nim. Wiesz dokładnie, jaki ma być – silny, szarmancki, pewny siebie (ale nie nadęty), zdecydowany (ale liczący się z twoim zdaniem), opiekuńczy (ale męski). I… jesteś sama, bo nie znalazłaś Pana Właściwego. Dlaczego?

Ty Tashiro w swojej książce opiera się na tezie, popartej badaniami naukowymi, że szukając idealnego partnera, mamy do dyspozycji tylko 3 życzenia. I nie tylko ważna jest liczba tych życzeń, ale też ich jakość. Warto wykorzystać dobrze nasze życzenia. Każde następne życzenie oddala nas znacząco od poznania być może właściwego kandydata, nie mówiąc już o próbie stworzenia związku. Skoro naszym celem jest stworzenie trwałego, satysfakcjonującego związku, to najpierw musimy spotkać właściwą osobę. Autor posługuje się przykładem – nasze pierwsze życzenie dotyczy wzrostu partnera. Załóżmy, że chcemy, aby był wyższy niż 185 cm. Jeśli przyjrzymy się statystykom, tylko około 20% męskiej populacji może spełnić ten warunek, stąd jeśli nasze pierwsze życzenie wykorzystamy na ten warunek, to wśród 100 przypadkowych mężczyzn możemy wybierać jedynie spośród 20 z nich. Gdy na to kryterium nałożymy 2 pozostałe życzenia – załóżmy, że chcemy wysokiego katolika. Według danych Ty Tashiro katolicy stanowią 24% populacji (badania przeprowadzono w USA), to z naszych 20 mężczyzn pozostaje nam 1/4, czyli zaledwie 5-ciu, którzy przeszliby do następnego etapu. I gdy jako trzecie życzenie weźmiemy wykształcenie – chcemy osobę z wykształceniem wyższym, z co najmniej licencjatem (wg badań 30%), stąd z wcześniej wybranych 5 osób w porywach pozostanie grupa 2-osobowa, bez uwzględnienia ich wyglądu (miła twarz, waga, budowa ciała), opiekuńczości, kwestii pracy i zarobków oraz poczucia humoru. Na powyższym przykładzie widzimy wyraźnie, że już 3 życzenia sprawiają, że pula osób „do dyspozycji” znacząco się zmniejsza. Powyższy przykład obrazuje sytuację idealną – jesteśmy w pokoju ze 100 wolnymi mężczyznami. Życie pokazuje, że taka sytuacja, gdy znajdujemy się w jednym miejscu z tyloma wolnymi osobami płci przeciwnej, jest bardzo rzadka. W życiu należałoby z tej grupy odliczyć jeszcze osoby pozostające w związkach, małe dzieci i staruszków, a także osoby niezainteresowane stworzeniem związku. Statystyki są brutalne, mamy małe szanse na wejściu, ale nie załamujmy się. Matematyka jest po naszej stronie – żyjemy, więc możemy jak najlepiej wykorzystać sytuację, w jakiej się znajdujemy, nie przez narzekanie na nią, ale przez dostosowanie się do niej.

Badania wykonane przez młodych fizyków również potwierdziły tezę Ty Tashiro – mając 3 życzenia wśród całej dostępnej populacji kobiet/mężczyzn, stosując zaledwie 3 kryteria, odrzuca się na wstępie 96% osób.

Przykład ze wzrostem pokazuje, że jeśli stosujemy jakiekolwiek kryterium na bardzo wysokim poziomie – to już na wstępie odrzucamy bardzo wielu potencjalnych kandydatów. Gdyby oprócz ponadprzeciętnego wzrostu zastosować kryterium wysokiego wykształcenia – doktorat lub wyższy stopień naukowy – wówczas możemy dojść do sytuacji, w której nasze 2 życzenia spełnia tylko 1 kandydat na 1000 (statystycznie). By stworzyć związek, musimy najpierw poznać taką potencjalną osobę. A co jeśli przez takie wymagania nie spotkamy w ogóle tej osoby? Wówczas na wstępie nie dajemy sobie szans nawet na spróbowanie.

Oprócz niewygórowanych życzeń ważne jest, aby były one mądre – łatwo możemy zmarnować nasze życzenia, chcąc nie tego, co zapewni trwały związek. Stąd warto zadać sobie pytanie: czy szukam partnera na całe życie czy kogoś na miłe popołudnie i towarzyszenie w wycieczce do Australii? W drugim przypadku wysokie dochody będą sprawą kluczową, natomiast czy w codziennym życiu jedynie miliarder jest w stanie być wiernym i dobrym partnerem? Co oznacza dla mnie idealny partner? Jaka jest dla mnie wizja osoby na całe życie?

Reklama
Portret użytkownika Wilczyca z Gubbio
Wilczyca z Gubbio (anonimowy), 29 wrzesień 2016 r.

Osobiście posiadam trzy takie życzenia i nie zamierzam z nich rezygnować:
1. Musi być wierzącym praktykującym katolikiem (i to bezwzględnie - próbowałam być w związkach z niekatolikami i to nigdy się dobrze nie kończyło).
2. Musi odpowiadać mi pod względem wyglądu (wielkich wymagań nie mam, po prostu nie może mnie swoim wyglądem odstręczać z powodów, które opisałeś w swoim artykule).
3. Musi być dojrzały (co idzie w parze z całym wachlarzem innych cech, włącznie z zaradnością życiową).
Nie oczekuję podobnych zainteresowań ani podobnych cech osobowości, chociaż wiadomo, że nie zwiążę się z mężczyzną, który nie czyta książek i z którym kompletnie się nie dogaduję, ale to są akurat cechy elementarne, więc nie zawierałam ich na powyższej liście.

Nie zgodzę się jednak ze słowami papieża Franciszka (w sumie często się z nim nie zgadzam), według którego osoby samotne kochają tylko same siebie, są egoistyczne i narcystyczne. Nie każdy nadaje się do związku i nie każdy jest powołany do małżeństwa. Są ludzie, którzy z różnych powodów wybierają samotność i jednocześnie poświęcają się w całości np. działalności charytatywnej. Są tacy, którzy cenią sobie wieczorne powroty do pustego mieszkania, spokój i tę samotność, którą mają. Czy ktoś taki na siłę ma wchodzić w związek i unieszczęśliwiać zarówno siebie, jak i drugą osobę? Jaki jest w tym sens?

Nie zgodzę się też ze stwierdzeniem, że bycie w nieszczęśliwym i wiecznie kłócącym się związku małżeńskim jest lepsze niż bycie samotnym. Wiele dzieci wolałoby wychowywać się tylko z jednym rodzicem niż z toksycznym ojcem i matką. To jest złożona kwestia i ujmowanie jej w ten sposób uważam za bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

św. Jan Bosko

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

książka

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

opowiadania dla ducha

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł