Dwa końce

Dodano: 8 listopad 2011 r.

Komputer i internet – tyle już rzeczy zostało o nich napisane. Przez jednych wychwalane wręcz ponad niebiosa, inni cały czas w pogotowiu trzymają święconą wodę, widząc w nich wynalazek złego ducha. Wszystko zależy, z której strony się podejdzie, ponieważ i w tym wypadku kij ma dwa końce.

Super

Zazwyczaj takim słowem witamy wszelkie nowinki, w tym także technologiczne. Nowe możliwości, coraz mniejsze gabaryty – tylko się zachwycać i używać, czasami niestety bez głowy, zdrowego rozsądku i nawet ze szkodą dla zdrowia, tak fizycznego, jak i psychicznego. Możliwości, jakie daje komputer i internet, są rzeczywiście na poziomie „super”. Dzięki nim faktycznie świat stoi przed nami otworem i to bez wychodzenia z domu. Mądre korzystanie z tych osiągnięć ludzkiego geniuszu, wyrażonego w technologii i wiedzy, bezdyskusyjnie ułatwia codzienne życie, pozwala wędrować po świecie bez pieniędzy, których na realne podróże nie mamy, umożliwia dotarcie do informacji i wiedzy poszerzającej nasze horyzonty. I tak można wyliczać i wyliczać, mając świadomość jednak, że ten kij ma dwa końca. Tutaj skupiliśmy się tylko na jednym.

Przerażenie

Siedzi na tym drugim końcu. Pojawia się wtedy, kiedy dowiadujemy się o kolejnych przypadkach nieroztropnego korzystania zarówno z samego komputera, jak z internetu. W tym przypadku przykłady nie pociągają, ale zdecydowanie odstraszają. Oto niektóre z nich. Kiedyś spotkałem dziewczynę, która dla potrzeb komunikacji w wirtualnym świecie stworzyła sobie kilka postaci i przez nie kontaktowała się z wybranymi przez siebie osobami. Trwało to przez trzy lata. W jednej ze stworzonych przez nią postaci dużą część swojego emocjonalnego życia ulokowała pewna trzydziestoletnia mężatka. Stworzoną przez dziewczynę postacią aktywną na jednym z religijnych chatów był pochodzący z bardzo ubogiej rodziny kleryk jednego z polskich seminariów. Kobieta bardzo chciała mu pomóc, także materialnie. Kontakt trwał przez prawie trzy lata. Realny człowiek nie wiedział, że po drugiej stronie internetowych i komórkowych łączy jest licealistka, a nie kandydat na przyszłego księdza. Kolejny przykład, pewnie jednostkowy, to kobieta pisząca sama do siebie na czacie. Inne – niestety bardzo liczne – noce przy kompie spędzone na grach, czyli właściwie klasyka gatunku. Relacjonuje pewna babcia: dzisiaj w nocy był u nas wnuczek, ale o 6 rano łóżko było w takim stanie, jak wieczorem, a on siedział przy komputerze. Na tym końcu kija znajdziemy między innymi także strony, które żerują na ludzkiej słabości, a także komentarze pisane lekką ręką i głową, za których obraźliwą jakże często treść nikt nie ponosi odpowiedzialności. Niestety różnych postaci świństwa w internecie jest pod dostatkiem.

Kombajn

Tak między innymi nazywa się urządzenia wielofunkcyjne, np. drukarkę, skaner i ksero w jednym. Niestety niektórzy tak traktują komputer i internet. Ten wynalazek zaspokaja większość ich pragnień i potrzeb. Przestrzeń wirtualna staje się ich domem, podwórkiem, szkołą, pubem, zakładem pracy. Często także wygodnymi: przedszkolanką, nauczycielem, wychowawcą, mamą, ojcem, dziadkami. Wszystko w jednym. Niby wygodne, ale zdradzieckie i przede wszystkim nieżyciowe.

Łączcie się

W kategorii kombajnów – dodajmy wirtualnych – znajdują się wielkie portale społecznościowe, z Facebookiem na czele. One także mają dwa końce. Z jednej strony pomagają podtrzymać znajomości, wiedzieć na bieżąco, co piszczy w trawie u chociażby facebookowych znajomych, proponować interesujące strony itd., itp. Z drugiej strony mogą pożerać czas właściwie w nieskończoność, uruchamiając poszczególne kości internetowego domina, bo jeden ze znajomych zaproponował filmik na YouTubie, inna znajoma podała link do Demotywatorów i tak bez końca. W sposób całkowicie nieplanowany i nieuporządkowany rozpoczyna się podróż przed siebie. Jej kierunki i walory poznawcze nie mają znaczenia. Tutaj filmik, tam galeria, po drodze jakiś tekst – czyli wyprawa w wirtualny bezkres. Jakże często wówczas przydałby się przerażający ryk strażackiej syreny oznajmiający, że niebezpieczeństwo jest naprawdę blisko. Jakie niebezpieczeństwo? Chociażby utraty kontroli nad czasem i oddanie go w ręce zupełnej przypadkowości. Dla niektórych portale społecznościowe to także miejsca lansu – to widziałem, tam byłam, z takimi ludźmi się spotykam. Niektórzy skrupulatnie wykorzystują nowe i dostępne powszechnie media do kreowania siebie. I chociaż na pozór nie ma w tym nic złego, to przesadne skupianie uwagi na swojej osobie i malowanie nie do końca prawdziwego autoportretu ma krótkie nogi, bowiem demaskacja czeka tylko na odpowiednią chwilę, aby pokazać innym prawdziwą naszą twarz.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Kalendarz kieszonkowy składa się z dwóch części: terminarza oraz modlitewnika, w którym...

9,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

książka

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł