08/2013
Agata Puścikowska

MAM nowe życie

Dodano: 26 marzec 2013 r.

Już sześć lat Mistrzowska Akademia Miłości uczy pozytywnych relacji, łączy ludzi, pomaga nadawać życiu sens.

z archiwum Beaty i Bogdana Janowskich

Zaczęło się niepozornie. W niewielkiej salce, w centrum Warszawy, dziennikarka radiowa Mira Janowska zorganizowała pierwsze spotkanie. Jacek Pulikowski miał mówić o miłości małżeńskiej, rodzinie, trudnościach i znojach. A zarazem o pięknie małżeńskiego życia. Sala pękała w szwach. Było duszno, niezbyt wygodnie. A ludzie stali z rozdziawionymi buziami i słuchali. Bo wielu chce mądrze zmienić swoje życie.

Słuchaj, przyjdź, pomyśl

Kolejne spotkania Mistrzowskiej Akademii Miłości, kolejne miejsca. Coraz większe sale, bo przybywało chętnych, by naprawić małżeństwo, relacje z teściową, dorastającymi dziećmi, czy też by dowiedzieć się, jak być szczęśliwym singlem. Metodą łańcuszka koleżanka mówiła koleżance. A twardy chłop, który na MAM trafił przypadkiem, zachęcał innego twardego chłopa: – Przyjdź, bo to jest fajne! Dla facetów też. Na widowiska MAM, które składają się z tematycznych scenek teatralnych, rozmów z różnego rodzaju specjalistami, dyskusji, prezentacji multimedialnych, od początku przychodzą też radiowi słuchacze Miry Janowskiej. Cezary Rosiński, 35-latek z Warszawy, swoją przygodę z MAM też zaczął od słuchania audycji Miry w Radiu Plus. – Byłem w bardzo trudnym momencie.

Zagubiony w życiu prywatnym, zawodowym. Tkwiłem w trudnym związku, a pracowałem dla człowieka, który mnie wykorzystywał – opowiada. – Kiedyś przypadkiem usłyszałem audycję Miry na temat relacji. A przecież od dobrych relacji zaczyna się wszystko. Zostałem stałym słuchaczem audycji, potem poszedłem na pierwsze widowisko MAM. I zacząłem nowe życie! Pierwsze widowisko, na które trafił pan Cezary, „Meandry męskości”, uświadomiło mu, że potwierdzenia męskości nie należy szukać u innych. Że można zrobić dla samego siebie bardzo wiele. A zmiany będą owocowały kształtowaniem osobowości, postaw, nowymi dobrymi wyborami. Pan Cezary, silniejszy, mocniejszy, bardziej pewny siebie – założył własną firmę i zakończył trudny związek. Naprawił relacje z matką. A potem dołączył do ekipy MAM. Bo – jak mówi – to jest misja. I teraz sam chce pomagać zagubionym i wątpiącym w swoje możliwości. Podczas widowisk MAM ludzie otrzymują niezbędną wiedzę, by z sensem kierować swoim życiem. Potem mogą uczyć się praktyki podczas specjalnych warsztatów. Wielu poszukuje też profesjonalnej pomocy, np. psychologicznej, poza MAM-em. – Już nie żyję tylko po to, by wiązać sznurówki – śmieje się pan Cezary. – Moim celem jest misja, tworzenie i kreowanie rzeczywistości, a nie tylko poddawanie się jej. Widzę też bardzo wyraźnie, że Pan Bóg w tym wszystkim palce macza. Nie eksponuje swojej obecności bardzo mocno. Ale Jego Duch jest wyczuwalny. I czuwa nad nami.

Ludzie potrzebują terapii…

Bogdan Janowski jest mediatorem rodzinnym i trenerem komunikacji. Razem z żoną Beatą są wykładowcami MAM. – W pracy zajmujemy się tym, by ludzie ze sobą rozmawiali, komunikowali się w sposób otwarty. Pracujemy z jedną osobą, czasem dwiema. Na warsztatach z kilkoma. Dzięki MAM natomiast jest możliwość dotarcia do większej ilości osób – opowiada Janowski. – Uczymy ludzi rozmawiać, dyskutować, wymieniać się poglądami. Pokazujemy, że nie musimy się ze sobą we wszystkim zgadzać, by się szanować. Janowskim udało się uratować wiele małżeństw. Uczestnicy MAM wielokrotnie dziękowali im za pomoc w znalezieniu drogi do własnych emocji, serca, prawdy o sobie. – Myślę, że to zasługa Miry, która pokazując pewną drogę, pion, jednocześnie nie narzuca swojego sposobu myślenia, nie jest guru. Na scenie pojawiają się nie tylko eksperci z wielu dziedzin, ale też zwyczajni – niezwyczajni, choćby rodziny wielodzietne. A wszyscy mają swobodę wypowiedzi. Mira nie daje gotowych recept na życie, ale zachęca, by życie samodzielnie tworzyć. Mistrzowska Akademia Miłości działa w Warszawie, rzadziej w Krakowie, Gdańsku, niedawno gościła w Mławie. Prawdopodobnie nadal będzie jeździć po Polsce. Na widowiska przyjeżdżają ludzie z całej niemal Polski. Potem piszą listy: „Odkryłam, słuchając audycji i uczestnicząc w spotkaniach Akademii, jak niedojrzała emocjonalnie jestem, jak wiele nieprzepracowanych kwestii chociażby w związku z rodzicami w sobie noszę... (…) – pisze jedna ze słuchaczek, singielka. Sporo listów pochodzi też od (uzdrowionych lub zdrowiejących) rodzin: „Wiedza, którą otrzymaliśmy, pozwoliła mądrze »meblować« nasze życie. Od nowa”. I kolejny list: „Wstąpiła we mnie chęć walki o zmianę i nadzieja, że jest ona możliwa. Przez kilka ostatnich lat tej nadziei nie było, wydawało mi się, że już przegrałam swoje życie. Regularny udział w widowiskach MAM pokazał mi, że wiele jeszcze można zrobić, by życie miało smak i kolor. Na początku sama nie wiedziałam, w co się zaangażować, różne ograniczenia, zwłaszcza natury finansowej, były istotnym hamulcem. Obecnie uczestniczymy z mężem w warsztatach terapii małżeńskiej w jednej z fundacji. Pierwszy raz mam przeświadczenie, że nareszcie jakieś metody zaczynają działać, bo rzeczywiście zadania do wykonania są bardzo konkretne i przynoszą owoce, choć długa droga jeszcze przez nami. Cóż, jak się przez pięć lat tylko niszczyło związek, to teraz potrzeba wiele sił i cierpliwości, by go odbudowywać. Czasem mi ręce opadają, bo mam wrażenie powrotu do punktu wyjścia, ale się nie poddaję!”. Niedawno na widowisko MAM przyleciała pani Bogumiła. Tylko na jeden wieczór, z Rzymu. – Najcenniejsza rzecz, jaką wyniosłam z MAM, to świadomość, że nic się nie zmieni bez mojego udziału i wysiłku, że czas skończyć z duchowym lenistwem i narzekaniem. Czas zacząć żyć.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

"Do Canossy i z powrotem" to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

św. Jan Bosko

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

opowiadania dla ducha

Książka jest zbiorem opowiadań na poszczególne dni adwentu i w ten sposób przygotowuje do...

27,52 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł