nr 3/2005

Mimo wszystko - studenci studentom. Fundacja Anny Dymnej

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Kim jesteśmy? Studentami, którzy chcą pomagać studentom - ciężko chorym, kalekim, inwalidom. Na razie nie mamy nic, ale wiemy, że stać nas na wiele. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie - mówi Ola Dyras, inicjatorka studenckiej fundacji zajmującej się ciężko chorymi studentami.

Skąd pomysł na założenie takiej fundacji?

Ola Dyras: Niedługo po rozpoczęciu pierwszego roku studiów dowiedzieliśmy się, że nasz kolega, Bartek, cierpi na białaczkę. Wtedy chyba nikt nie zdawał sobie sprawy z powagi choroby. W niedługim czasie jego stan bardzo się pogorszył. Bartka mógł uratować jedynie przeszczep szpiku kostnego, na który nie było ani pieniędzy, ani dawcy. W Polsce bazy szpiku nie są zbyt duże, ale już za granicą sytuacja wygląda zupełnie inaczej - to jednak wiąże się z olbrzymimi kosztami. Postanowiliśmy pomóc. Zorganizowaliśmy spontaniczną aukcję zarówno prac znanych polskich artystów, profesorów Akademii Sztuk Pięknych, jak i naszych kolegów. Każdy dał coś od siebie. Aukcję poprowadziła Anna Dymna wraz z Maciejem Stuhrem, a gościnnie wystąpili: Anna Treter i grupa Cashmere. To był strzał w dziesiątkę. Zebraliśmy ponad 62 tys. złotych! Byliśmy szczęśliwi... ale nie długo. Z dnia na dzień Bartek był coraz słabszy, a nasze nadzieje na wysłanie go za granicę malały. Nie zdążyliśmy. Bartek zmarł. Wspólnie z jego najbliższymi pożegnaliśmy go w jego rodzinnym mieście, Glinojecku. I tam właśnie narodził się pomysł założenia fundacji. Do tej pory nie możemy pogodzić się z faktem, że Bartek mógłby być nadal wśród nas, gdyby w porę miał mu kto pomóc. Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła. Zwróciliśmy się o organizacyjne wsparcie do Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Zaraz potem dostaliśmy telefon od Pani Ani z propozycją pomocy. Zaproponowała nam stworzenie wewnątrz swojej Fundacji oddzielnego biura skupiającego się konkretnie na pomocy ciężko chorym studentom. Tak powstała komórka młodych w Fundacji "Mimo wszystko" pod hasłem "Studenci Studentom". Na razie nie mamy nic, ale wiemy, że stać nas na wiele. Wspólnymi siłami jesteśmy w stanie uratować czyjeś życie.

Komu teraz pomagacie?

Magdalena Bożyk, kierownik biura "Studenci Studentom": Andrzejowi - studentowi Socjologii UJ, cierpiącemu na przewlekłą chorobę ziarniniakową (choroba układu odpornościowego), dla którego lekarstwo kosztuje około 3500 zł za sześć ampułek (Andrzej przyjmuje 4 ampułki miesięcznie, ale wcześniej przyjmował 2, a nawet 3 ampułki tygodniowo!) i Zosi, studentce pielęgniarstwa, która potrzebuje aparatów słuchowych, aby mogła wykonywać swój zawód (koszt aparatów: 12 tysięcy złotych z czego 11 proc. pokrywa NFZ).

W jakich sytuacjach chcecie pomagać? Na czym będzie polegać wasza pomoc?

M. B.: Chcemy pomagać w przypadku chorób przewlekłych, wymagających przeprowadzenia bardzo kosztownych operacji; chorób nieuleczalnych (drogie lekarstwa podtrzymujące życie); stanów powypadkowych (wysokie koszty rehabilitacji) czy inwalidztwa (protezy, wózki inwalidzkie).Jeśli chodzi o sposób pomocy, to chcemy wykorzystać nasze zdolności i umiejętności, rozwijane na studiach, organizując aukcje naszych prac, przedstawienia, koncerty, publikując naszą twórczość, podejmując wszelkie przedsięwzięcia, z których dochód w całości przeznaczony będzie na ratowanie życia naszym kolegom.

Co do tej pory udało wam się zrobić?

M. B.: Z początkiem grudnia ubiegłego roku zainaugurowaliśmy oficjalnie naszą działalność. W Klubie Pod Jaszczurami odbyła się aukcja dzieł profesorów, studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz dwa koncerty pod hasłem "Mistrz i uczeń studentom". Między aukcją i drugim koncertem odbyła się również projekcja animowanej etiudy studenckiej pt. "Kapelusznik" (płyta z etiudą została również oddana do licytacji i sprzedana). Podczas całej imprezy sprzedawane były ozdoby choinkowe wyrabiane przez studentów ASP. Całkowity dochód został przeznaczony na pomoc Andrzejowi. 19 grudnia w PWST podczas kolędowania Piwnicy Pod Baranami sprzedawaliśmy ozdoby choinkowe wyrabiane przez studentów ASP.

Jakie cele - oprócz oczywiście pomocy chorym - stawia sobie wasza fundacja?

M. B.: Chcemy integrować krakowskie uczelnie i wpływać na rozwój studentów, podobnie jak instytucje kół naukowych i samorządów (z którymi chcemy współpracować). Będziemy zachęcać do współpracy studentów wszystkich krakowskich uczelni, aby zaistniała wymiana myśli i doświadczeń, dyskusje, aby powstał wolontariat. Chcielibyśmy, żeby Fundacja była owocem wspólnej pracy całych uczelni - studentów i wykładowców (stąd hasło pierwszej aukcji "Mistrz i uczeń studentom"). Celem fundacji jest również uwrażliwienie wszystkich na los drugiego człowieka. Mnie osobiście ogromnie zależy na tym, żeby połączyć twórczą działalność studencką z pomocą chorym; żeby w pomocy chorym było więcej radości - z udanego koncertu, z udanej aukcji, występu i chociażby zwykłej imprezy - mniej smutku, że nasi koledzy są ciężko chorzy i że trzeba coś zrobić. Strasznie bym chciała, żeby każda impreza studencka - czy to slajdowisko, czy wspólne śpiewanie - była okazją do pomocy, żeby wszystko to, co jest dobre samo w sobie, przynosiło też korzyść materialną, od której zależy czyjeś życie (jak w przypadku Andrzeja), lub po prostu normalne funkcjonowanie (jak to ma miejsce w przypadku Zosi). Żeby nie odsuwać chorych od zwykłego studenckiego życia. Myślę, że im też jest miło, że zbieramy pieniądze na ich leczenie z uśmiechniętą twarzą, słuchając świetnego zespołu, a nie płacząc nad ich losem. Oczywiście konieczne są specjalne imprezy nastawione na zbieranie większych pieniędzy. Nie mamy jeszcze żadnych zgłoszeń z Hematologii, a wiem, że w przypadku białaczki są to największe pieniądze, bo jeden lek miesięcznie może kosztować 12 tysięcy złotych, czyli tyle, ile nam się udało zebrać podczas jednej aukcji, której przecież nie możemy organizować co miesiąc.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Agnieszka Flaga
Fot. K. Włentowicz

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

książka

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

opowiadania dla ducha

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł