43/2014
Małgorzata Szewczyk

Przychodzą młodzi na kurs

Dodano: 10 listopad 2014 r.

Kiedy młodzi mówią o swoich obawach dotyczących małżeństwa, że nie dadzą rady, zapewniam ich wtedy, że bardzo słusznie! Statystyki przecież nie kłamią. Oni robią wielkie oczy, a ja wtedy mówię: „Nie jesteście przecież sami!” – przekonuje ks. Adam Piekarzewski SDB.

elPadawan CC/Flickr.com

Powszechne jest przeświadczenie, że na kurs trzeba przyjść, żeby mieć „papierek”, a potem drugi „do spowiedzi”. Ślub jeszcze przetrwać i „cześć” – następnym razem w kościółku będziemy na chrzciny! Kurs weekendowy w jednej parafii trzy lata temu. Stoję ładnie w sutannie, jako tzw. pierwszy prelegent. Za plecami prewencyjnie otwarte drzwi, by w razie czego mieć drogę szybkiej ewakuacji. Par przychodzi ze trzydzieści – jest tłoczno w małej salce, znajdującej się zresztą w piwnicy domu parafialnego. Większość się spóźnia… W końcu zaczynam. Widzę, jak kilka osób przysypia, ktoś bawi się telefonem, trzy osoby z przodu lekko zainteresowane tematem… Staram się, jak mogę: prosty język, konkretne, życiowe przykłady, coś śmiesznego od czasu do czasu, dla rozbudzenia towarzystwa. Bez fajerwerków i owacji na stojąco dobrnęliśmy do końca czasu, który miałem wyznaczony. Było dobrze, ale czy nie może być lepiej?! – tak sobie wtedy pomyślałem.

To samo, ale nie takie samo

A może warto skorzystać z innej formy kursu? W dzisiejszym świecie wszystko rozbija się o czas i pieniądze… Tym, którzy mogą sobie na to pozwolić, bardzo polecam kursy wyjazdowe – rekolekcje przedmałżeńskie w różnej formie. Kluczem na przykład naszych rekolekcji „Porwani z własnej woli”, organizowanych od dwóch lat, jest forma warsztatowa, prowokująca do myślenia i dyskusji nad wieloma sprawami, które trzeba koniecznie przepracować w parze przed małżeństwem. Rekolekcje „Porwani z własnej woli” narodziły się jako próba odpowiedzi na pytanie: co zrobić w kwestii „jakości”?! Powstał więc projekt kilkudniowego spotkania w formie rekolekcyjno-warsztatowej dla narzeczonych, który prowadzą: ksiądz, specjalista (psycholog, trener rozwoju osobistego) oraz młode małżeństwo, ze swoim doświadczeniem i świadectwem radosnego życia chrześcijańskiego. Ruszyliśmy eksperymentalnie, ale już po pierwszej serii wiedzieliśmy, że musimy to kontynuować! Choć głównie przyjeżdżają na nie narzeczeni, to zaproszenie jest skierowane także do młodych małżeństw. W czym tkwi ich fenomen? To niesamowite, ale na każdą edycję „Porwanych” nie ma już miejsc 3–4 miesiące przed rozpoczęciem. Zgłoszeń jest bardzo dużo, ale my zawsze ściśle określamy, ile par chcemy przyjąć. Nie robimy tzw. masówki, bo stawiamy na kontakt, rozmowę, wzajemne poznanie się. Warto wspomnieć o klimacie rekolekcji. Jest on bardzo rodzinny i przyjacielski – po prostu: salezjański, czyli w duchu św. Jana Bosko! Jest czas na modlitwę, adorację, Eucharystię, warsztaty tematyczne, ale także na wspólne ognisko, wypad nad jezioro i wieczorne rozmowy niedokończone…

Na rekolekcjach tego typu musi też być sporo wolnego czasu, podczas którego narzeczeni mogą ze sobą porozmawiać, obgadać pewne rzeczy we dwoje. Oni sami często są zaskoczeni, jak wielu jeszcze kluczowych tematów między sobą nie poruszyli. Raz mieliśmy dwie pary, które w czasie dyskusji tak się uniosły, że wyszły, trzaskając drzwiami. I o to właśnie chodzi! Jest wiele pracy, którą trzeba wykonać jeszcze przed włożeniem białej sukni.

Przed Marszem Mendelssohna

Za pontyfikatu papieża Benedykta XVI pojawiła się sugestia, by okres przygotowania narzeczonych wydłużyć do sześciu miesięcy. Przygotowanie do kapłaństwa trwa przynajmniej sześć lat albo dłużej. Ile czasu potrzeba na dobre przygotowanie do małżeństwa?! Można się licytować, ale uważam, że nie w kwestii czasu leży problem, a raczej w kwestii podejścia do całej sprawy. Trzeba zmienić mentalność z „ilości” na „jakość”. Musi zaistnieć mocna i atrakcyjna propozycja wspólnoty Kościoła, a trochę chęci samych narzeczonych wystarczy, by wystartować z czymś wspaniałym! Kościół powinien wypracować lepsze metody przygotowania do małżeństwa i wspierania małżonków w ich sakramentalnej drodze.

Dotychczasowe formy przygotowania do sakramentu małżeństwa są przestarzałe i nie trafiają do młodych. Co do towarzyszenia, to jest to temat rzeka, ale o jednym tylko aspekcie chciałbym wspomnieć: musimy wracać do ideałów pierwotnego Kościoła! Mówiąc o Kościele w Europie naszych czasów, wszystko się polaryzuje. Jedni lamentują, że to schyłek – coraz mniej ludzi na Mszach św., mniej sakramentów, odejścia od Kościoła… Inni – myślę, że słusznie – widzą w tym wszystkim znaki czasu: Kościół się oczyszcza, odradza, wraca do swoich korzeni, gdzie był wspólnotą ludzi świadomie wierzących, nie wspólnotą mas. Dopiero taki Kościół – pełen dojrzałych i świadomych chrześcijan, Kościół-wspólnota ludzi, którzy nie są anonimowymi „konsumentami sakramentów”, ale czują się rodziną – będzie w stanie towarzyszyć młodym na drodze do małżeństwa i później wspierać ich na tej sakramentalnej drodze.

Reklama
Portret użytkownika nito-niek
nito-niek (anonimowy), 11 grudzień 2014 r.

! I można? księża dobrze wykładać o małżeństwie - można.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

św. Jan Bosko

Książka ta nie jest biografią Księdza Bosko, lecz zbiorem faktów i wyjątkowych dokumentów...

35,00 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Z typowej, niektórzy powiedzą banalnej, biografii Świętego Lodovico Gasparini (reżyseria...

4,99 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

książka

Kolorowanka o Eucharystii, która wyjaśnia Mszę Świętą, odwołując się do codziennego życia...

9,90 zł

Mocne świadectwo Katarzyny ukazuje, jak łatwo człowiek może oderwać się od Boga, licząc...

23,00 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

opowiadania dla ducha

Kolejna pozycja z serii ilustrowanych książek autorstwa B. Ferrero, zawierająca małe...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł