22/2015
Bogna Białecka

Rozmowy, których się boimy

Dodano: 24 czerwiec 2015 r.

Wiele konfliktów nie polega na kłótniach. Problemy wynikają często z przemilczania tego, co powinniśmy omówić z bliskimi.

fot. kruzul CC/ Flickr.com

Andrzej od dłuższego czasu był chłopakiem Anny. Myślał nawet o tym, by się oświadczyć, jednak pewnego dnia para się rozstała. Andrzej stwierdził, że Anna, choć generalnie fantastyczna dziewczyna, ma wadę, która mu bardzo przeszkadza: jest despotyczna, to ona dyktuje co, kiedy i jak będą robić. Zaczął się spotykać z Marią. Z początku wydawało się, że jest idealna – zawsze uprzejma, nigdy nie narzucająca czegokolwiek. Jednak po pół roku ma ochotę i z nią zerwać. Stwierdził, że trudno mu wytrzymać z dziewczyną, która nawet zapytana wprost o zdanie stwierdza, że jest jej obojętnie. O tym, że to nieprawda dowiaduje się dopiero po dąsach strojonych gdy nie spełnia jej niewypowiedzianych oczekiwań.

Wielu ludzi ma problem z wyrażaniem swych oczekiwań. Albo mamy nadzieję, że inni będą czytać nam w myślach, albo wyrażamy swe oczekiwania w formie roszczeń lub staramy się np. „dla dobra związku” je w sobie tłamsić. Na szczęście można nauczyć się odpowiedniego komunikowania w tym zakresie.

Wyrażanie oczekiwań

Dr Henry Cloud i dr John Townsend w książce How to make difficult conversations you've been avoiding podają najważniejsze zasady wyrażania swoich potrzeb. Po pierwsze: trzeba być szczerym wobec samego siebie, formułować konkretne oczekiwania, potrzeby i brać za nie odpowiedzialność; nie wolno zrzucać odpowiedzialności za ich zaspokojenie na innych. Po drugie: trzeba stworzyć konstruktywny plan poradzenia sobie z emocjami, jeśli druga osoba odmówi spełnienia naszej prośby. Wreszcie: zakomunikować swoją potrzebę w formie oczekiwania, prośby, a nie żądania czy szantażu.

Dla przykładu: Maria umawia się z Andrzejem na wyjście do kina. Ma ochotę na komedię romantyczną, ale jej chłopak zawsze wybiera kino akcji. Zwykle Maria poddaje się, bo uważa, że nawet gdyby powiedziała, czego oczekuje, on to zignoruje. Teraz jednak zastanowiła się – ma ochotę spotkać się z chłopakiem, ale ma też ochotę na komedię. Zdaje sobie sprawę, że on nie musi się zgodzić na taki film, ale postanawia go o to poprosić. Jeśli Andrzej uprze się przy kinie akcji, Maria pójdzie do kina z koleżanką na komedię i zaproponuje spotkanie po filmie.

To jest bardzo ważne – musimy, wyrażając prośbę, szanować wolność drugiej osoby. Nie możemy zareagować emocjonalnym szantażem typu: „Ciebie w ogóle nie obchodzą moje potrzeby, gdybyś mnie kochał, to byś nie był takim samolubem”. Nie mamy prawa się obrażać lub karać za niespełnienie oczekiwania. Nie możemy też tego wyrażać w formie żądania, lecz propozycji. Cloud i Townsend doradzają też, by umieć odróżnić to, czego chcemy, od tego, czego potrzebujemy. Potrzeby to coś, co jest nam niezbędne, bez czego trudno funkcjonować. Na przykład Maria potrzebuje wiedzieć, że jej potrzeby są ważne dla Andrzeja i że potrafi pójść jej na rękę. W konkretnej sytuacji chciałaby pójść z nim na film, natomiast rozumie, że odmowa nie musi oznaczać, że jej potrzeby nie są ważne. Dlatego warto mówić o tym, czego byśmy chcieli, mając w pamięci to, czego potrzebujemy.

Gdy już wiemy, jakie są nasze oczekiwania, należy prośbę wyrazić wprost, konkretnie. Nie: „Byłoby dobrze, gdyby dla odmiany zobaczyć jakąś komedię” albo kompletnie nieczytelnie: „Wiesz, grają fajną komedię”. Najlepiej: „Chciałabym, żebyśmy poszli dziś do kina na komedię romantyczną”. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że druga osoba nas wysłucha, warto uzupełnić prośbę o dwa elementy: wyjaśnienie powodów, dla których coś jest dla nas ważne, i wyrażenie zrozumienia dla potrzeb drugiej osoby. To sprawia, że prośba nie wydaje się żądaniem czy szantażem. „Wiem, że lubisz kino akcji, oglądam to z tobą, bo lubię, gdy spędzamy razem czas, jednak tak naprawdę zdecydowanie wolę komedie romantyczne. Dawno żadnej nie oglądałam, a weszła do kin nowa i ma świetne recenzje. Dlatego chciałabym, żebyśmy dziś wybrali się na komedię”.

Jeżeli druga osoba odmówi (a przecież ma do tego prawo), warto kontynuować dialog. Zaakceptuj odmowę, jednak kontynuuj rozmowę. „Chciałabym zrozumieć, dlaczego to ci nie odpowiada”. Warto przy tym okazać drugiej osobie empatię i zadać pytanie w inny sposób, podkreślając, że to dla nas ważne. „Jesteś pewien, że nie wytrzymałbyś na komedii? Czytałam o niej bardzo dobre recenzje. Naprawdę chciałabym ją obejrzeć”.

Powinniśmy zwrócić też uwagę, żeby znaleźć równowagę między akceptacją próśb a odmowami. Rzeczy, które są warte, by o nie zadbać, to potrzeby emocjonalne i relacyjne. Autorzy wymieniają następujące: potrzeba poczucia, że ktoś o mnie dba, bezwarunkowej miłości, bezpieczeństwa, szacunku, wolności od przymusu i przemocy, potrzeba odpoczynku, przyjemności, rozwijania talentów.

Tagi: poradnik
Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

32 rysunki do kolorowania, które przeprowadzają dziecko przez najważniejsze miejsca i...

5,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

Proponujemy, aby przez cały 2021 rok towarzyszyły nam fragmenty snów św. Jana Bosko....

8,50 zł

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

„Wspomnienia Oratorium” św. Jana Bosko są jedną z najbardziej osobistych, być może...

25,00 zł

Ksiądz Bosko na polecenie papieża Piusa IX, spisał dzieje pierwszych 40 lat swego życia....

11,88 zł

książka

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zbiór 133 ćwiczeń teatralnych, które w wielu sytuacjach mogą służyć także jako ćwiczenia...

10,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Masz wątpliwości co do swojego uczucia? Nie wiesz, czy to miłość, czy przelotne...

17,60 zł

opowiadania dla ducha

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

Bruno Ferrero próbuje dowieść, że chrześcijaństwo jest najprostszą droga do prawdy, a...

18,00 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Ta książka spokojnie idzie pod prąd, sugerując proste i dostępne dla wszystkich sposoby...

18,00 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł