nr 8/2005, s. 10-13
Łukasz Kaźmierczak

U Pana Boga w ławce

Dodano: 31 styczeń 2004 r.

Katolickie szkolnictwo stanowi prawdziwy fenomen w skali światowej. Pomimo dramatycznego spadku religijności zachodnich Europejczyków, edukacja oparta o wartości ewangeliczne znajduje cały czas ogromne grono odbiorców. Dzieje się tak, ponieważ katolickie szkoły oferują nie tylko wyższy poziom nauczania, ale także pasję i zaangażowanie nauczycieli, a nade wszystko mocny kościec moralny i czyste, spójne zasady, czyli akurat takie cechy, których próżno szukać w większości współczesnych świeckich szkół.

foto Archiwum Przewodnika Katolickiego

Renoma, jaką cieszą się szkoły katolickie, powoduje, że w całej Europie do 30 tys. tego typu placówek uczęszcza aż 8 mln uczniów. Przykładowo w Belgii ponad 50 proc. dzieci z części francuskojęzycznej kształci się w szkołach katolickich. Co charakterystyczne, tylko połowę z nich stanowią katolicy. Podobnie jest w laickiej Francji, gdzie szkolnictwo prywatne zostało praktycznie zmonopolizowane przez placówki katolickie, uznawane za najlepsze w całym kraju. To w nich uczy się przyszła francuska elita.

Przed wojną szkoły katolickie stanowiły jeden z filarów systemu edukacji II Rzeczpospolitej, co więcej - gros z nich przetrwało wojenną pożogę. Kres ich działalności położyły dopiero nowe komunistyczne porządki - w 1949 roku zlikwidowano większość polskich szkół katolickich. Czasy PRL przetrwało zaledwie dziewięć takich placówek.

Transformacja ustrojowa w Polsce dotknęła także systemu edukacji, jednak dopiero ustawa o systemie oświaty z 1991 roku dała podstawy prawne do rozwoju katolickiego szkolnictwa. Od tej pory datuje się jego niesłychanie dynamiczny rozwój.

Lepszy model

Każda ze szkół katolickich stosuje swoją własną wypracowaną formułę wychowawczą. Wszystkie one mają jednak pewne istotne cechy wspólne - troskę o pojedynczego ucznia (zgodnie z zasadą, że jest on zawsze ważny, zauważany i znany) oraz dbałość o przekazywane treści edukacyjne. I najistotniejsza sprawa: wychowanie odgrywa przynajmniej tak samo istotną rolę jak nauka.

- Stawiamy na normalność, realizm w wychowaniu, kompetentność oraz radość - zgodnie z maksymą patrona liceum świętego Filipa Neri: "Szczęśliwi młodzi, macie czas, aby czynić dobro" - mówi ks. dr Adam Maj, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu. Tę radość realizujemy przez umiejętność świętowania: okazji jest sporo, np. uroczystości szkolne i osobiste. Naturalna radość to droga do otwartości na radość pełną - religijną. Dlatego tak istotna jest kwestia optymistycznego spojrzenia na ucznia. Kontakt osobisty opieramy na prostocie, pogodzie ducha i optymizmie.

Z kolei w poznańskim zespole szkół prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego realizowany jest własny system wychowania, którego dewizą jest Miłość i Prawda. Celem "edukacyjnej wspólnoty wiary" jest wszechstronny rozwój ucznia, wychowanie do udziału w życiu dorosłych, a także kształtowanie dojrzałych chrześcijan.

Ksiądz dr Adam Maj, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri w Radomiu oraz autor pracy "Szkolnictwo katolickie w III RP (1989-2001)":
- Specyfiką szkół katolickich jest integracja ewangelizacji i edukacji. Polega to na realizacji programu integralnego wychowania oddziałującego na wszystkie sfery człowieka, łącznie ze sferą religijną. Szczególny nacisk kładzie się przy tym na wychowanie osobowe, stąd cała uwaga poświęcana jest indywidualnemu uczniowi.

Nurt wychowawczy szkoły katolickiej realizowany jest poprzez program oparty na Ewangelii Chrystusa, a osoba Jezusa Chrystusa znajduje się zawsze w centrum tego procesu.

Wychowanie i kształcenie ucznia zmierza do osiągnięcia przez niego ugruntowanej wiedzy, a przede wszystkim dojrzałości chrześcijańskiej i ludzkiej.
Każda szkoła katolicka powinna za wszelką cenę zachować własną tożsamość, tzn. być autentycznie katolicką, bez zawaluowania czy "przymrużenia oka" sugerującego, że jest niby katolicka, ale w gruncie rzeczy "postępowa". Jednocześnie "katolicki" to znaczy "powszechny", a więc również otwarty na drugiego człowieka i świat. Szkoła katolicka nie jest więc gettem dla osób o określonych poglądach.

"Kształcąc - wychowujemy" - to hasło przyświecające Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich - organizacji, która prowadzi najwięcej szkół katolickich spośród wszystkich polskich stowarzyszeń. Dziś jest to 57 placówek w 10 województwach.

- Naszą troską jest, aby misja edukacyjna szkoły przekraczała społeczne oczekiwania, ukazywała wartość wiedzy, rozbudzała pragnienie jej zdobywania, inspirowała do poszukiwania prawdy i służyła zdobywaniu mądrości - mówi Bogusław Kurzyński, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
Gdyńscy jezuici w prowadzonym przez siebie gimnazjum i liceum stosują wypraktykowany prze wieki jezuicki model wychowania. Ich celem jest formacja ludzi dla innych, którzy swoją wiarę w Boga wyrażają w trosce o drugich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących, dla których miłość do Boga nie istnieje w oderwaniu od miłości do człowieka.

Reklama

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po...

38,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Argumenty dla wierzących. Odpowiedzi dla poszukujących.

29,90 zł

Tytuł tomiku uświadamia, że tym, co naprawdę mamy i czego nigdy nie zostaniemy pozbawieni...

15,90 zł

Ta książka mówi o grzechu i chrześcijańskim przebaczeniu w taki sposób, aby ułatwić...

15,90 zł

św. Jan Bosko

Dzieje św. Jana Bosko w pigułce ‒ tak można opisać tę bardzo syntetyczną biografię...

24,90 zł

Antologia jest niewielkim wyborem tekstów z różnorakich publikacji, wystąpień,...

44,90 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

książka

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

W tej książce czytelnik znajdzie 365 krótkich opowiadań. Jedna taka historia na dzień to...

39,90 zł

Bohaterowie tomiku ciągle się czegoś uczą. Czasami przypominają sobie, że mają serce,...

12,90 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł