8/2014
Weronika Pomierna

To nie jest spam!

Dodano: 27 marzec 2014 r.

Zmęczony tęczową nowomową, a zbyt zajęty, aby zorganizować protest? CitizenGO pokazuje, że Polacy wcale nie są bierni.

fot. Henryk Przondziono/ GN

Zaczęło się od mejla podesłanego przez znajomą. Klik. Prośba o podpisanie petycji w sprawie zatrzymania rezolucji UE promującej aborcję. W linku krótka informacja o rezolucji. Obok gotowy mejl do posłów Parlamentu Europejskiego po polsku i angielsku. Wystarczy wpisać swoje imię, nazwisko, podać mejla i kod pocztowy, a system automatycznie wyśle posłom petycję drogą elektroniczną. PESEL i numer dowodu są zbędne. Nie trzeba być nawet pełnoletnim. Całość zajęła mi parę minut. Zbyt proste, żeby było prawdziwe?

Obywatele w natarciu

Sprawcą mejlowego zamieszania jest platforma CitizenGO, która powstała na podstawie doświadczenia hiszpańskiej organizacji HazteOir (Zostań Wysłuchanym), której celem jest obrona najbardziej zagrożonych obecnie wartości. Jej założyciel to prawnik Ignacio Arsuaga, który wraz z grupą przyjaciół już od kilkunastu lat umożliwia Hiszpanom wypowiadanie się w kluczowych kwestiach, takich jak życie, rodzina i wolność, również religijna. Fundacja odwołuje się do chrześcijańskiej wizji człowieka, a działa przez informowanie obywateli oraz tworzenie internetowych petycji. – Platforma CitizenGO powstała, aby umożliwić ludziom szybki udział w ważnej sprawie. Na świecie działa wiele analogicznych platform wywierających nacisk polityczny, które działają w interesie grup LGBT. Ignacio Arsuaga, który jest katolikiem, uznał, że potrzeba dużej, profesjonalnie zorganizowanej przeciwwagi – mówi Magdalena Korzekwa, menedżer kampanii CitizenGO w języku polskim. – Petycje dają możliwość szybkiego wypowiedzenia się ludziom, dla których ochrona życia, rodziny i wolności jest ważna. Wiele osób jest tak zajętych pracą dla rodziny (słusznie!), że nie ma czasu na organizowanie akcji społecznych. Projekt stworzenia platformy CitizenGO w języku polskim rozpoczęto od znalezienia tzw. menedżera kampanii. W czerwcu 2013 r. została nim Magda. Jest najmłodszym członkiem kilkunastoosobowego zespołu, który za pomocą petycji online organizuje duże akcje obywatelskie w 50 krajach. Są one dostępne w 7 wersjach językowych. Magda ukończyła prawo na UW, jest studentką V roku psychologii na MISH UW. Była również prezesem Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego „Soli Deo” przy UW oraz prowadziła program telewizyjny „Ziarno”. Współpracuje z Centrum Prawnym Ordo Iris. – Moja pierwsza reakcja? Wow, to jest naprawdę coś! Ci ludzie mają konkretną wizję, jak osiągnąć wyznaczony cel. CitizenGO identyfikuje problemy i dzięki temu umożliwia odbiorcom kampanii wyrażenie swojej opinii przez petycje. Wiele decyzji jest podejmowanych za naszymi plecami.

Chcemy to zmienić. Jesteśmy po to, żeby patrzeć politykom na ręce. Praca w CitizenGO wymaga ciągłego pogłębiania wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania polityki w UE i organizacjach międzynarodowych. – Staramy się brać udział w konsultacjach społecznych na poziomie krajowym, międzynarodowym, w instytucjach UE i rozmawiać z politykami. Współpracujemy z konsultantami na całym świecie. Moim pierwszym zadaniem był aktywny udział w obradach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządów 60 krajów. Mogłam kilkakrotnie zabrać głos – opowiada Magda. – Bardzo zaskoczyły mnie pozytywne informacje zwrotne od przedstawicieli rządów. Występowałam po przedstawicielkach rządów skandynawskich. Ich wypowiedzi były skrajnie ideologicznie. Wszelkie potrzeby kobiet sprowadzały do zrównania sytuacji zawodowej kobiet i mężczyzn. Mówiły jedynie o parytetach na listach wyborczych i udziale kobiet w spółkach zarządczych. Powiedziałam, że prawo i społeczeństwo często nie respektuje podstawowego powołania kobiety do bycia matką i utrudnia jego realizację.

Reklama
Portret użytkownika Ewa chrześcijanka
Ewa chrześcijanka (anonimowy), 27 marzec 2014 r.

Portal CitizenGO to fajna sprawa, korzystałam i cieszę się, że chrześcijanie mają taką platformę, gdzie mogą korzystać z nowoczesnych technologii w dyskusji publicznej. Tylko że tekst jest poniżej pasa. CitizenGO przekonuje, zachęca, zabiera głos. Natomiast środowiska o innych poglądach (tu przedstawione jako "wrogie") "wywierają nacisk, są jednostronne, propagują ideologię"... Klasyczny przykład podwójnych standardów i manipulacji językiem!! Mam nadzieję, że nie zamierzony... Obudźmy się chrześcijanie!! Te środowiska ("wrogie") również bronią swoich praw i swojej wizji świata! Chyba wystarczy mieć odrobinę rozumu żeby pojąć, że dla osoby niewierzącej i wyznającej wartości ponowoczesne chrześcijaństwo TO IDEOLOGIA!! Czyli całościowy obraz świata z jasą agendą. Zatem trochę szacunku, bo Chrystus nie przyszedł po to, aby usprawiedliwiać pogardę wobec osób o innych poglądach. Chrześcijanie mają być światłem świata, a póki co są zacietrzewioną grupą "uciśnionych". Smutne, bardzo smutne.

Dodaj nową odpowiedź

Image CAPTCHA
Sklep

polecamy

Książeczka ta zawiera małe historyjki i kilka myśli, maleńkich pigułek mądrości duchowej...

13,90 zł

Obraz 20x30 cm został wydrukowany na płótnie bawełnianym CANVAS (100% bawełny, 360 g/m2)...

85,00 zł

Zebrane w tej książce opowiadania przybliżają Maryję jako wrażliwą i czułą towarzyszkę...

24,90 zł

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Biografia bł. ks. Tytusa Zemana jest świadectwem niezwykłej odwagi i bezkompromisowości....

34,90 zł

Różaniec przemienia życie, a lektura tej książki przemienia sposób myślenia o różańcu....

27,90 zł

św. Jan Bosko

Janków jest całe mnóstwo, ale taki – tylko jeden. Wielu już opisywało jego życie, ale...

18,90 zł

Albumowe wydanie biografii św. Jana Bosko zawierające zdjęcia archiwalne Świętego. Po...

18,90 zł

Ta mała antologia powstała z pragnienia docenienia jego nauczania o codziennej modlitwie...

15,90 zł

Trzy części legendarnego komiku o św. Janie Bosko tym razem w wersji kolorowej!

33,00 zł

Napisano kiedyś, że mówienie o życiu księdza Bosko bez wspominania jego snów, to jak...

24 zł

Ta książka jest biografią św. Jana Bosko: od urodzenia, przez trudne lata dojrzewania,...

29,90 zł

książka

Z serii ilustrowanych książek zawierających małe opowieści oraz refleksje i sentencje....

13,90 zł

Ta książka wprowadza najmłodszych w modlitwę jeszcze głębiej. Przybliża różne jej formy i...

24,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Ta książeczka pragnie opowiedzieć najmłodszym o pięknie i znaczeniu Eucharystii....

12,20 zł

Biografia św. Dominika Savio

14,40 zł

Jak dobrze i mądrze budować relację z nastolatkami? Jak dojrzale rozmawiać z tymi,...

38,90 zł

opowiadania dla ducha

Książeczka zawiera krótkie opowiadania dla ducha i kilka myśli - maleńkie pigułki...

13,90 zł

To kolejna książka z opowiadaniami Bruna Ferrero, która pomaga wejść w świat wiary...

12,20 zł

Książka z opowiadaniami świątecznymi powstała, aby towarzyszyć nam w najmilszym i...

24,90 zł

"Życie według jutrzenki" jest już szesnastym tomikiem z serii „Krótkie opowiadania dla...

12,90 zł

Opowiadania Bruno Ferrero w sposób obrazowy i czuły ukazują różne sytuacje, a ich...

13,90 zł

Ze śmiercią spotykamy się wszyscy i wszyscy ją przeżywamy, jednym razem łatwiej, innym...

10,90 zł

przypinki

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł

Przypinka o średnicy 37 mm na każdą okazję.

3 zł